Oktober je svetovni mesec ozaveščanja o raku dojk, bolezni, s katero se vsako leto spopada na stotine žensk v Sloveniji. Medtem ko zdravljenje raka dojk zahteva celostno zdravstveno obravnavo, pa je enako pomembna tudi vrnitev v vsakdanje življenje, vključno z vrnitvijo na delovno mesto. Projekt Povratek na delo, ki ga vodi Združenje Europa Donna Slovenija, izpostavlja izzive, s katerimi se soočajo tako bolnice kot delodajalci pri vračanju na delo po dolgotrajnem bolniškem staležu zaradi zdravljenja raka. 

Kadroviki imajo v tem procesu pomembno vlogo, saj lahko z ustreznim pristopom in poznavanjem pravic in spodbud olajšajo vračanje zaposlenih ter prispevajo k dolgoročni vključitvi v delovno okolje.

Vračanje na delo: večplasten izziv za bolnice in delodajalce

Povratek na delo po zdravljenju raka dojk ni preprosta naloga. Bolnice se soočajo z dvomi o svojih zmožnostih opravljanja dela, sprašujejo se, ali bodo lahko delale enako kot pred boleznijo in kako bodo delodajalci sprejeli morebitne fizične omejitve. Mnoge se znajdejo v negotovosti glede svojih pravic in možnosti v postopku vračanja na delovno mesto, kažejo informacije, ki so jih v okviru projekta Povratek na delo zbrali v združenju Europa Donna.