Strateški HR: Moč vizije v (brez)mejnem svetu dela
Čas branja 9 minV članku predstavljamo izzive in vpliv globalnih sprememb na delo ter kako lahko v nastajajočem »(brez)mejnem svetu dela« s pomočjo močne vizije odklenemo potencial človeške zmogljivosti, zagotavljamo večjo dobrobit zaposlenih ter okrepimo dobro skupno delovanje za doseganje želenih trajnostnih rezultatov.
Izvedeli boste:
Kateri globalni trendi bodo oblikovali delo v letu 2024 in kasneje ter kako se nanje pripraviti?
Kako lahko organizacije z močjo vizije odklenejo potencial človeške zmogljivosti in izboljšajo dobrobit zaposlenih?
Kakšne so najboljše prakse vodilnih podjetij, kot sta Netflix in Cisco, pri spodbujanju človeške zmogljivosti in ustvarjanju trajnostnih rezultatov?
Na podlagi Gartnerjeve raziskave, McRae, E.R., Aykens, P., Lowmaster, K. in Sheep, J. (2024), izpostavljajo devet trendov, ki bodo oblikovali delo v 2024 in kasneje:
- Organizacije bodo ponudile ustvarjalne ugodnosti za obravnavo stroškov dela, kot so stanovanjske subvencije, ugodnosti za negovalce, programi finančne blaginje idr.;
- Umetna inteligenca bo ustvarila, ne zmanjšala priložnosti za delovno silo;
- Štiridnevni delovni teden bo iz radikalnega prešel v rutino;
- Reševanje konfliktov med zaposlenimi bo za menedžerje obvezna veščina;
- Eksperimenti GenUI bodo prinesli zahtevne lekcije in potencialno velike stroške;
- Zahteve po spretnostih bodo prehitele zahteve glede diplom;
- Zaščita pred podnebnimi spremembami postaja nova ugodnost za zaposlene, kot je izrecna zaveza fizični varnosti, nadomestilo prizadetim zaposlenim, podpora duševnemu zdravju idr.;
- Zahteve po strategijah na področju raznolikosti, enakosti in vključenosti ne bodo izginile, temveč bodo postale bolj vpete v sam način dela;
- Tradicionalni stereotipi o kariernih poteh se bodo zrušili zaradi sprememb delovne sile.
Konkretneje kot spremembe, ki vplivajo na HRM in zahtevajo prilagojen odziv HRM, Merkač Skok M., Ivanuša-Bezjak M., Malec G. (2010:28-30) navajajo povečanje raznolikosti delovne sile, tekmovanje v svetovnem gospodarstvu, zmanjšanje vrzeli v spretnostih, potrebo po vseživljenjskem učenju, uvajanje organizacijskega učenja, ukvarjanje z etičnimi vprašanji, umetno inteligenco (UI) ter uravnoteženje UI in človeških virov, digitalizacijo in druge optimizacije delovnih procesov.
Poleg tega se številna standardna delovna mesta spreminjajo v delo na tako imenovanih delovnih platformah (Kenney & Zysman, 2016; Scholz, 2016), katerih slabosti so razčlenitev dela na mikro naloge in se nanašajo na prevlado kratkoročnih pogodb ali samostojnega dela namesto stalnih zaposlitev.
Gartnerjevo poročilo (2024) na podlagi navedenih trendov identificira top pet prednostnih nalog vodij HR-ja:
- razvoj vodij in managerjev,
- organizacijska kultura,
- HR tehnologija,
- upravljanje sprememb
- ter vodenje kariere in notranja mobilnost.
Dobrobit zaposlenih in dobro delati skupaj postajata ključna izziva in vzvoda vodij in HRM strokovnjakov.
Človeška zmogljivost v brezmejnem svetu dela
Poročilo o trendih globalnega človeškega kapitala za leto 2024 (angl. 2024 Global Human Capital Trends Report), ki ga je pripravil Deloitte, pravi, da se osredotočenost na človeški dejavnik pojavlja kot most med vedenjem o tem, kaj so premiki, ki oblikujejo prihodnost dela, in početjem stvari, ki resnično napredujejo v smeri njihovega izvajanja za ustvarjanje pozitivnih rezultatov.
Bolj, ko delo postaja brez meja, bolj pomembne postajajo edinstvene človeške sposobnosti.
S poudarjanjem človeške zmogljivosti lahko podjetja uspešneje naredijo preskok v prihodnji brezmejni svet dela. Zgoraj omenjeno poročilo izpostavlja tri načine (2024:6), na katere lahko organizacije implementirajo aktivnosti, ki bodo prioritetno obravnavale človeško zmogljivost:
- da razmišljajo kot raziskovalci pri uporabi novih virov podatkov in tehnologij,
- sistematično soustvarjajo odnos s sodelovanjem delavcev pri oblikovanju HRM politik in praks ter
- s prioritizacijo človeških rezultatov.
Med trendi, kako lahko organizacije spodbujajo človeško zmogljivost, poročilo (2024:8-9) navaja: