Vloga HR pri postavljanju strateških ciljev, pripravi in izvedbi poslovne strategije
Čas branja 9 minSlovenija je v letu 2017 dosegla 5-odstotno gospodarsko rast, kar je številna podjetja navdalo s pozitivizmom in zanosom k še boljšim rezultatom v letošnjem letu. Dejavnikov za ta uspeh ne gre pripisati le trendu vsesplošne krepitve gospodarstva, temveč tudi izboljšani pripravljenosti podjetij na izzive. Veliko podjetij je namreč spoznalo, da je za uspeh potrebno veliko več kot le dober produkt ali dobra ideja.
Strateško razmišljanje in pristop menedžmenta prispeva k večjemu in boljšemu povezovanju strateških funkcij podjetja. Oddelki, ki so še do nedavnega veljali za bolj administrativne, so postali dobri strateški partnerji menedžmentu in so tako pomembno pripomogli k uspehu podjetij.
Razvoj kadrovske funkcije
Med pomembne strateške partnerje menedžmentu spada kadrovska funkcija, ki je bila v preteklosti prevečkrat negativno pozicionirana kot funkcija, ki skrbi za administrativno zakonsko usklajenost odnosa delodajalec – delavec. Menedžment je kadrovikom nalagal administrativne zadolžitve zaposlovanja kadra, zato je to funkcijo v mnogo manjših ali srednje velikih podjetjih opravljala tajnica/receptor podjetja. Med glavne delovne zadolžitve je spadalo predvsem zaposlovanje kadra, medtem ko se razvoju, usposabljanju in motivaciji zaposlenih niso posvečali.
V času gospodarske krize je veliko podjetij opazilo, da niso bili dobro pripravljeni na negativne posledice. V preteklosti so namreč sledili kratkoročnim ciljem, inovativnost in kreativnost zaposlenih nista bili vzpodbujeni do te mere, da bi vsi zaposleni aktivno iskali rešitve zunaj ustaljenih delovnih praks. To se je za številna podjetja izkazalo zelo negativno. Vodilni so svoja podjetja reševali z odpuščanji delavcev, upadom investicij in drugimi ukrepi, ki so velikokrat stanje dolgoročno le še poslabšali.
Znan citat znanstvenika Alberta Einsteina dobro ponazori potrebo po spremembi: »Lotevati se neke stvari na vedno enak način in obenem pričakovati vsakič drugačne rezultate je najzanesljivejši znak norosti.«
S ponovnim zagonom gospodarstva so številna podjetja popolnoma spremenila svoje upravljanje. Iz napak so se namreč naučili, da je večji poudarek potrebno nameniti zaposlenim, predvsem na področju razvoja, usposabljanja, motivacije in spodbujanja kreativnosti in inovativnosti.
Oddelek upravljanja človeškega kapitala – strateška funkcija v podjetju
Velikokrat se za kadrovski oddelek uporablja termin Oddelek upravljanja človeških virov, ali pa Kadrovski oddelek, vendar je navsezadnje ustreznejši termin – Oddelek upravljanja človeškega kapitala. Zaposleni so pomemben kapital podjetja in kot takega ga je potrebno tudi obravnavati. Ko zaposlene začneš obravnavati kot pomemben kapital, potem se posledično spremeni tudi pogled na funkcijo, ki jih upravlja. V podjetjih, kjer na zaposlene gledajo kot na pomemben kapital, ima kadrovska funkcija pomembno vlogo. Med odgovornosti se poleg zaposlovanja kadrov štejejo tudi procesi upravljanja kadrov, upravljanja kapitala podjetja.