Medgeneracijsko sodelovanje je pomembna oblika trajnostnega razvoja, ki izboljšuje blaginjo vseh generacij. Ključno vlogo pri krepitvi medgeneracijskega sodelovanja v delovnem okolju imajo vodje in kadrovniki, izpostavlja dr. Andrej Kohont, profesor na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani. Zakaj, preberite v nadaljevanju.

Prednosti medgeneracijskega sodelovanja se kažejo v družbi na sploh in tudi v delovnih okoljih. Osnova je učenje, ki spodbuja prenos vrednot, veščin in virov med ljudmi različnih starosti.

Dr. Andrej Kohont, zakaj je sodelovanje generacij v organizacijah dandanes tako pomembno?

Raziskave in dobre prakse kažejo na številne pozitivne učinke medgeneracijskega sodelovanja. V delovnih okoljih povezuje sodelavce, prispeva k oblikovanju rešitev ter izboljšuje pretok informacij in komunikacijo. Posledično je manj nesporazumov, delovna klima je boljša in ljudje raje ostajajo v organizaciji. Starejši ostajajo dalj časa aktivni, hkrati pa obstoječe znanje nadgrajujejo in se bolj učinkovito spoprijemajo s spremembami. Mlajši sodelavci na temelju znanja in izkušenj starejših lažje, hitreje in bolje prevzemajo zahtevnejše naloge. Delodajalci poročajo tudi o višjem zadovoljstvu, motiviranosti in produktivnosti zaposlenih.

S kakšnimi izzivi se srečujejo delodajalci pri krepitvi medgeneracijskega sodelovanja?

Mnogi se soočajo s pomanjkanjem sodelavcev, fluktuacijo, staranjem kolektiva in upokojevanjem starejših sodelavcev. Ob tem se sprašujejo, kako prepoznati in aktivirati potenciale sodelavcev, na kakšne načine okrepiti kroženje in pretakanje skritega v izraženo znanje, kako uravnovesiti razmerje med senioriteto, izkušnjami, novim znanjem in kompetentnostjo ter tako ustvarjati odprta delovna okolja. Številni delodajalci so pri soočanju s tovrstnimi izzivi zelo uspešni, izkoriščajo prednosti medgeneracijsko mešanih ekip in to raznolikost pogledov uglasijo z namenom krepitve sodelovanja in doseganja strateških ciljev organizacije.

Na kakšen način v organizacijah pristopajo k reševanju medgeneracijskih izzivov?

Aktivnosti medgeneracijskega menedžmenta so usmerjene na vse starostne skupine sodelavcev in vse organizacijske ravni. So del organizacijske kulture, v kateri se delodajalci zavedajo, da so ključ do uspešnosti opolnomočeni in kompetentni sodelavci, ne glede na starost. Ključna pri krepitvi medgeneracijskega sodelovanja v organizaciji je vloga vodstva, vodij in kadrovskih služb. Ti ustvarjajo in zagotavljajo organizacijsko podporo, krepijo razvoj in usposabljanje sodelavcev in oblikujejo okolje za medgeneracijsko sodelovanje. Podpora vključuje zagotavljanje občutka psihološke varnosti pri izmenjavi mnenj in znanja, prepoznavanje posameznikovih kompetenc in razvojnih potreb. Pomemben del so usposabljanja za zmanjševanje stereotipov ter spodbude za ustvarjanje skupnega znanja.

Ste član strokovne komisije za podeljevanje priznanja MEGA. Kateri so primeri dobrih praks delodajalcev v Sloveniji?

Razlike med vrednotami različnih generacij je smiselno upoštevati pri vseh aktivnostih menedžmenta človeških virov: od privabljanja sodelavcev, usposabljanja in razvoja, načrtovanja kariere, nagrajevanja, pri oblikovanju procesov dela in vodenju. Obstaja veliko primerov dobrih praks tako doma kot v tujini. Konkretni primeri so senčenje uprave, različne oblike mentorskih shem in pripravništev, krepitev timskega duha in usposabljanja na delovnem mestu prek vključevanja in sodelovanja sodelavcev različnih generacij. Hkrati je pomembno komuniciranje o pristopih in praksah medgeneracijskega menedžmenta, ki jih podjetje uporablja, saj to prispeva k privabljanju in ohranjanju talentov.

S tovrstnimi pristopi so številna podjetja sodelovala na natečaju pod okriljem projekta Vsi zmagujemo, ko sodelujemo, in za svoje dobre prakse prejela priznanje MEGA. V okviru tega projekta se še vedno izvajajo delavnice za delodajalce, ki se s tem področjem šele srečujejo. Naj bo to spodbuja čim več podjetjem, da aktivno pristopijo k grajenju medgeneracijskega sožitja.

Dr. Andrej Kohont, hvala za pojasnila.