Nataša Trček, glavna inšpektorica za delo Republike Slovenije, vodi Inšpektorat za delo od leta 2011. Delo Inšpektorata se v veliki meri razlikuje od drugih ravno po naprednem razmišljanju in proaktivnem spremljanju dogajanja na trgu dela.

Nataša Trček je iskriva sogovornica brez dlake na jeziku. Zase pravi, da je stroga in načelna ter v vsakem trenutku dovzetna za spremembe in pobude. Po pogovoru lahko zatrdim, da je neusmiljena do zatečenega stanja ter usmerjena v prihodnost.

Kako so sodelavci sprejeli vaš način vodenja Inšpektorata?

Povprečna starost mojih sodelavcev je 50 let in na začetku so bili zelo začudeni nad mojim načinom dela, sedaj se pa počasi spreminjamo, imamo odprta vrata, se družimo, imamo »team building« in izobraževanja, merimo klimo in izboljšujemo rezultate.

Kako skrbite za svoje sodelavce?

Redno organiziramo izobraževanja, kjer predavamo sami, saj imamo veliko strokovnjakov. Vsaj enkrat do dvakrat na leto imamo skupna izobraževanja, ki so tudi srečanja vseh sodelavcev.

Na Inšpektoratu smo začeli z merjenjem klime, in sicer preko promocije zdravja na delovnem mestu. Veseli me, da se je sestavila delovna skupina, ki sedaj dela na teh pobudah. Tudi pooblaščena zdravnica nam je pripravila celovito predavanje o izsledkih svojih anket in raziskav vseh naših sodelavcev.

Ko pomislimo na Inšpektorat, je prva asociacija nadzor. V največji meri nadzor delodajalcev. Vloga Inšpektorata je vse prevečkrat razumljena kot zaščita delavcev. Kako pa lahko pomagate delodajalcem?

Izobraževanje delodajalcev je naš naslednji velik projekt, kjer naj bi preko evropskih sredstev dobili nove sodelavce in razvili dialog tudi z delodajalci. Na podlagi izobraževanj, brošur in raznih informacij bomo vzpostavili močan sistem svetovanja, seveda tudi s ciljem manjšega števila kršitev.

Vendar pa si na vsakemu koraku želimo povečati vlogo Inšpektorata kot svetovalnega in ne zgolj nadzornega in represivnega organa. V Evropi so inšpektorati, sorodni našim, v resnici svetovalni; za Slovenijo je specifično, da izdajamo tudi globe.

Kakšne odnose imate sicer z delodajalci? Se obrnejo na Inšpektorat sami in z vprašanji?

Res, da vnaprej vzbujamo strah, vendar pa ob vsakem inšpekcijskem pregledu pogledamo, ali lahko podjetjem pomagamo in svetujemo, zato kazni velikokrat pri prvem pregledu ne izrečemo (razen seveda v evidentnih primerih resnih in nedopustnih kršitev). Ravno področje zdravja in varstva pri delu je odličen primer, kjer smo uvedli svetovalno prakso in vidimo, da se dobro obnese.

Se na vas obračajo tudi kadrovske službe iz podjetij? Prosijo za nasvete? So proaktivni?

Tudi to se zgodi, vendar v manjši meri. Na tem področju sodelujemo bolj z zbornicami in s sorodnimi institucijami delodajalcev. Tesno sodelujemo predvsem z izobraževanji ter s svetovanji delodajalcem, kako izpeljati procese, kje lahko iščejo prihranke tudi ob spoštovanju zakonodaje in svoje delo z ljudmi optimizirajo brez kršenja zakonodaje.