Skrivne sestavine za uspešno uvajanje sprememb
Čas branja 9 minLeto 2020 – hektično leto, ki nas je popeljalo v svet neznanega. Leto, ki je od nas zahtevalo agilnost, prožnost in hitro prilagajanje spremembam. Leto, ki je vsakemu prineslo nekaj novega in nas hkrati opozorilo na izreden pomen vodenja v času uvajanja sprememb. Vsi vemo, da so zaradi svetovne pandemije številna podjetja in industrije bile primorane uvesti nemalo sprememb v ustaljene rutine delovanja in spremeniti obstoječe načine dela.
Spremembe v 21. stoletju predstavljajo velik del naših življenj. Še več, živimo v nenehno spreminjajočem se svetu, kjer so spremembe edina stalnica naših vsakdanjikov. Že davnega leta 1906 je Winston Churchill izpostavil, da »izboljšati pomeni spremeniti se, a postati popoln pomeni spremeniti se pogosto«. Kot omenjeno, spremembe niso ključne samo za posameznike, ampak tudi za podjetja, organizacije in velike korporacije, saj prinašajo številne pozitivne učinke. Z uvajanjem sprememb se podjetjem odpirajo nove priložnosti, ki jim omogočajo, da stopijo iz ustaljenih okvirjev dela in s tem na trg dela prinesejo še dodatno vrednost. Prav tako se, če so spremembe vpeljane pravilno, poveča delovna učinkovitost. V preteklih desetletjih je število sprememb, ki so se jim podjetja morala prilagoditi, eksponentno narastlo. Po mnenju številnih strokovnjakov bo teh sprememb v prihodnosti še več, zato je znanje o uspešnem uvajanju sprememb v podjetjih resnično pomembno in bo v prihodnosti le še pridobilo na svoji vrednosti.1 Vendar, kako lahko uspešno uvedemo spremembe v podjetje?
Kaj so tiste skrivne sestavine, ki vodijo do uspeha?
Uvajanje sprememb v podjetjih lahko opišemo kot zelo zapleten proces, njegov uspeh pa je odvisen od več dejavnikov. Čeprav uvajanje sprememb prinaša ogromno prednosti, ga lahko vidimo kot dvorezen meč, saj spremembe v podjetju ne vodijo vedno samo do uspeha. Številne raziskave kažejo, da je delež uspešno izvedenih sprememb v podjetjih dokaj nizek (nekje med 20 in 40 %), zato je ključno, da odgovorimo na vprašanje in v vsakdanje prakse dela vključimo tiste dejavnike, ki vplivajo na uspešno uvajanje sprememb.2
Predstavljajmo si, da je podjetje velik in zapleten stroj, ki ga sestavlja več manjših enot z motorji. Če želimo, da bo ta stroj začel delovati, lahko vodjo opišemo kot prvi motor, ki bo omogočil, da bo stroj iz faze mirovanja prišel v fazo delovanja. Po mnenju številnih učinkovito vodenje sprememb predstavlja ključni dejavnik, ki vpliva na uspešno uvajanje sprememb v podjetjih. Vendar kaj si zaposleni predstavljajo pod pojmom učinkovito vodenje in kaj zanje pomeni »biti dober vodja«? Še več, si vodja prodaje pod pojmom vodenje v času sprememb predstavlja enako kot vodja informacijske službe ali kadrovik? Dejstvo je, da je vodenje kompleksen pojem, ki ga različni strokovnjaki definirajo na različne načine. Posledično si različni profili z različnimi osebnostnimi lastnostmi, znanji in kompetencami, lahko drugače predstavljajo, kaj vse učinkovito vodenje vključuje. Izredno pomembno je, da so vsem zaposlenim v organizaciji, še posebej pa tistim, ki na dnevni ravni opravljajo vodstvene naloge, predstavljene skrivne sestavine za uspešno uvajanje sprememb.