Slovenija se bo do leta 2050 uvrstila med pet najstarejših držav na svetu, kar pomeni, da bo delež starejših zaposlenih v delovni sili še naraščal. Že leta 2020 so zaposleni, starejši od 50 let, predstavljali 37 % prebivalstva v državah OECD, do leta 2050 pa bo ta delež narasel na 45 %. Ta demografska sprememba prinaša izzive, a tudi številne priložnosti za podjetja, ki želijo učinkovito upravljati s talenti in izkoristiti izkušnje starejših zaposlenih.

Na srečanju AmCham Komisije za prihodnost dela in izobraževanja, ki je bilo decembra 2024 v podjetju Competo, so udeleženci razpravljali o tej pogosto spregledani skupini zaposlenih. Ključna ugotovitev srečanja je bila, da se podjetja pogosto soočajo s predsodki do starejših zaposlenih, čeprav raziskave potrjujejo njihovo zanesljivost, bogate izkušnje in pomemben doprinos k organizacijam.

Slika je simbolična. Foto: Freepik

Laura Smrekar je predstavila raziskave in aktivnosti podjetja Competo, ki se osredotočajo na podporo starejšim zaposlenim. Izpostavila je nujnost vseživljenjskega učenja, prilagajanja delovnega okolja in spodbujanja medgeneracijskega sodelovanja. Posebej zanimiva je bila ideja redefinicije kariere, kjer starejši zaposleni ne vidijo zaključka svoje poti zgolj v upokojitvi, temveč v novih vlogah – svetovalnih, mentorskih ali projektnih, kjer lahko še naprej ustvarjalno prispevajo.

Kako graditi in motivirati zrelo delovno silo?

Povečevanje deleža starejših zaposlenih prinaša sprecifične izzive, zato smo v Planetu GV pripravili delavnico, ki naslavlja prav te izzive in ponuja smernice vodenja starejših zaposlenih.

Spoznajte, kako s pravim pristopom tudi izzive lahko spremenimo v priložnosti za izboljšanje medgeneracijskega sodelovanja in dvig kakovosti dela. >> VEČ INFORMACIJ O DELAVNICI <<

Gostja srečanja Katjuša Koprivnikar iz podjetja Sincular je opozorila, da je ključno preseči zgolj izobraževalne programe za starejše in jih aktivno vključiti v sodelovanje med generacijami. Njeno sporočilo je bilo jasno: skupno iskanje inovativnih rešitev je ključno za bolj vključujoče delovno okolje, pri čemer moramo prepoznati prednosti raznolikosti, ne le starostne, ampak tudi drugih oblik, vključno s prilagojenimi delovnimi mesti za slepe in slabovidne zaposlene.

Poseben poudarek je bil namenjen tudi postopnemu prehodu v upokojitev, ki omogoča, da starejši zaposleni lažje preidejo v nove oblike dela, hkrati pa še naprej ostajajo aktivni in vključeni v organizacijske procese. Razprava je odprla številna vprašanja in dobre prakse, ki jih v Sloveniji še ne izkoriščamo dovolj, a imajo velik potencial za prihodnost dela.

Amcham Komisija za prihodnost dela bo za deljenje praks in izkušenj ustanovila tudi delovno skupino Odličnjaki 55+, katere del bo tudi uredništvo revije HR&M.