Pandemija je tako ali drugače zarezala v naša življenja. Varnost in stabilnost, ki smo ju poznali pred tem, sta čez noč izginili. Na hitro se je bilo treba prilagoditi, sprejeti določene spremembe, ne glede na to, ali so nam bile všeč ali ne. Spremenil se je tudi svet dela, spremenili so se načini dela, prioritete zaposlenih.

Delo od doma je postalo nova normalnost. Spreminjanje delovnega okolja je s seboj prineslo tudi povečanje pomembnosti oddaljenega vodenja in močne organizacijske kulture.

Na splošno moramo za učinkovito delovanje v tako imenovani pisarni prihodnosti sprejeti novo miselnost in druga stališča ter prilagoditi svoje sposobnosti.

Pred 12. marcem 2020 si je bilo za marsikoga (v Sloveniji) težko predstavljati, da bodo nekatera hitro prilagodljiva podjetja praktično čez noč uvedla delo od doma. Pred izbruhom pandemije je v Sloveniji od doma delalo 2037 zaposlenih, leta 2021 pa 217.428 zaposlenih.1 Po koncu pandemije so nekatera podjetja obdržala možnost hibridnega dela. V eni od raziskav je bilo prikazano, da bi 76 % zaposlenih še naprej želelo delati fleksibilno.2

Pa vendar delo od doma ali iz druge lokacije ni nekaj novega. V visokotehnoloških podjetjih je ta koncept postajal vse bolj priljubljen že pred pandemijo. Prehod na hibridno delovno mesto so omogočale boljša tehnologija, hitri pretok informacij ter nekatera orodja. Z uvedbo hibridnega načina dela se ne zmanjšujejo samo stroški (prevoz na delovno mesto, stroški najema, elektrika …) ampak s tem zaposlenim tudi pomagajo, da si ustvarijo ravnotežje med poklicnim ter zasebnim življenjem. To pa pomaga pri večji zavzetosti zaposlenih in podjetjem omogoča, da pridobijo širši nabor talentov.

V agilnih organizacijah, kjer je nujna vsakodnevna komunikacija v timu, je vodenje hibridnih timov poseben izziv. Na srečo je tehnologija pomagala odstraniti ovire, s katerimi se je srečevala večina multinacionalk in porazdeljenih ekip, ki so se soočala s prehodom na agilne načine dela.3

Agilne organizacije podpirajo zamisel o prilagodljivem delovnem okolju, zato je hibridno delo dobro sprejeto. Temeljne vrednote agilnih podjetij pripomorejo pri graditvi sodelovanja, učinkoviti komunikaciji in empatiji, ki so ključne pri ohranjanju hibridnih delovnih mest.

Obstaja več vrst hibridnih timov:

Glede na geografsko lego pa se delijo: