Spremembe so gonilo napredka. So nujno potrebne za ohranjanje zagona in prilagajanje zunanjim silam. Čeprav v osnovi nosijo zgodbo uspeha, pri zaposlenih nemalokrat vzbudijo odpor – naraven odziv večine ljudi. Z uporabo agilnih načinov lahko spremenite to realnost v priložnost za nenehno učenje, rast in izboljšave ter ustvarite organizacijsko kulturo, ki v ospredje postavlja zaposlene.

Novosti zaposlene velikokrat pošljejo izven cone udobja, primorani so se seznaniti z drugačnimi načini dela in razvijati nove veščine, kar prinese precej nepredvidljivosti. Pri nekaterih to vzbudi veselje in jim novost predstavlja izziv, saj delujejo na podlagi prepričanja, da lahko s prizadevanji svoje osnovne lastnosti uspešno razvijajo (razvojna miselnost ali »growth mindset«). Drugim lahko sprememba predstavlja stres in anksioznost, saj delujejo na podlagi prepričanja, da sta njihova inteligentnost in talent statična, nove situacije pa od njih terjajo dokazovanje in potrditev sposobnosti (fiksna miselnost ali »fixed mindset)1. Prvim je bližje dinamično in raznoliko, drugim pa rutinsko ter vnaprej načrtovano delo. Skladno z raznolikostjo naj vpeljevanje sprememb v podjetju poteka glede na oba tipa miselnosti, pri čemer lahko podjetje tudi načrtno spodbuja razvojno miselnost in tako povečuje odpornost na spremembe pri zaposlenih. Vplivi sprememb na posameznika se razlikujejo in so odvisni od perspektive posameznika2, njegove miselne naravnanosti ter njegove psihološke prožnosti3.

Psihološka prožnost: predpogoj prilagajanja na spremembe

Pri uvajanju sprememb v organizacijo ima pomembno vlogo psihološka prožnost zaposlenih. To lahko opredelimo kot sposobnost optimalnega funkcioniranja posameznika ob različnih izzivih oziroma sposobnost duševnega spoprijemanja s kriznimi situacijami ter zmožnost hitre vrnitve v predhodno, stabilnejše stanje. Zaposleni z visoko psihološko prožnostjo se na učinkovit način odzivajo na nepredvidljive situacije, kar jim pomaga tudi pri ohranjanju njihovega duševnega zdravja. Tisti, ki so bolj odporni na spremembe v okolju, se na te lažje in hitreje privadijo ter v novostih najpogosteje vidijo pozitivne vidike, kar posledično vodi v boljše rezultate, kot so višja produktivnost, zagon in večja inovativnost.

Recept za uspešno uvedbo spremembe čez noč ne obstaja.

Organizacije, ki si ob vse hitrejših spremembah in digitalnih načinih dela želijo zaposlenih z večjo psihološko prožnostjo, lahko slednje pri njih krepijo in spodbujajo na naslednje načine:

Ko vpeljevanje sprememb sreča agilnost

Ključ do uspeha organizacije je njena sposobnost, kako hitro se lahko prilagodi spremembam, pri tem pa ustvarja okolje, v katerem spodbuja sodelovanje, opolnomočenje in razvojno miselnost zaposlenih. Odnos med agilnostjo in razvojno miselnostjo je močno povezan in skupaj lahko tvorita učinkovit načrt za prilagodljive in na spremembe odpornejše zaposlene - ter inovativno in uspešno organizacijo. Agilni principi, najpogosteje uporabljeni pri razvoju programske opreme, so zasnovani tako, da posameznikom in skupinam omogočajo eksperimentiranje, nenehno učenje in izboljšave ter uporabo slednjega v praksi z namenom, da v najzgodnejšem času dosežejo največjo vrednost za organizacijo. Pri tem se osredotočajo tudi na ljudi, zaupanje, sodelovanje, skupno vizijo, transparentnost, psihološko varnost, samoorganiziranost ekip in predajanje odgovornosti. Tiste organizacije, ki razvojno miselnost prepoznajo kot vrednoto svojega delovanja, bodo uspešnejše tudi pri uporabi agilnih načel pri vpeljevanju sprememb, nanizanih v nadaljevanju4: