HR analitika in trajnostna delovna uspešnost
Čas branja 1 minOsrednja tema aktualne številke je HR analitika. Sodobni vodja se odloča na podlagi dejstev in podatkov povsod, kjer so ti na voljo. In podatki so na voljo v vseh poslovnih procesih, ki se kontinuirano odvijajo in vključujejo ponavljajoče se podprocese ter aktivnosti. HR analitika je postopek zbiranja in analiziranja HR podatkov, na podlagi katerih se lahko sprejemajo pravilnejše odločitve ter posledično izboljšuje organizacijska uspešnost. Naloga HR analitike je predvidevanje prihodnjih dogodkov, kot sta verjetnost odhoda zaposlenih in načrtovanje nasledstev ter priprava podatkovnih podlag za sprejemanje boljših odločitev. Dobre podatkovne podlage vključujejo časovne trende in ključne podatke, kot so npr. čas, ki je potreben za zapolnitev delovnega mesta ali usposobitev naslednika.
Zagotavljanje zasedenosti delovnih mest in usposabljanje naslednikov je v organizacijah stopilo v ospredje prav s pandemijo, zaradi katere se je bistveno povečal obseg odsotnosti z dela in povečala obremenitev tistih zaposlenih, ki so zagotavljali neprekinjeno izvajanje delovnih procesov. Povečana delovna obremenitev pa vodi v zvišano incidenco izgorelosti, ki jo lahko obvladamo le z ustreznimi programi zagotavljanja zdravja na delovnem mestu. Ti programi so uspešni, če zaposlene opremijo z orodji in tehnikami za povečanje trajnostne delovne uspešnosti, ne da bi žrtvovali svoje dobro počutje in življenjsko ravnovesje. Za doseganje trajnostne delovne uspešnosti je ključna sposobnost zaposlenih za psihično okrevanje po delovnih obremenitvah. Uspešno psihično okrevanje temelji na aktivnostih, ki nam predstavljajo izziv in priložnost za učenje novih veščin. Tovrstne aktivnosti nam omogočijo psihološki odmor od delovnih obveznosti in nas sproščajo. Organizacije bi zato morale zaposlenim omogočiti čas za okrevanje z dosledno uveljavitvijo politike omejene elektronske dostopnosti zaposlenih v njihovem prostem času.
Druženje je preizkušena in uspešna metoda psihološkega okrevanja in zviševanja delovne energije. Zato vas vabim, da se nam pridružite na Slovenskem kadrovskem kongresu, 31. maja in 1. junija v Portorožu. Če nam razmere takrat ne bodo omogočile druženja v živo, bomo kongres izvedli v rezervnem terminu, 9. in 10. septembra. Osrednja tema letošnjega kongresa je
»Končno: sodelavci v središču.« Skupaj poskrbimo, da ostanejo sodelavci v središču tudi v prihodnosti. Se vidimo v Portorožu!
Peter Ribarič
odgovorni urednik