Ste se kdaj spraševali, kako bi vam pri gradnji odnosov v ekipi lahko pomagali konji? Odgovor na to ponuja intervju z Željko Modrej, strokovnjakinjo za organizacijsko kulturo, in Metko Demšar Goljevšček, strokovno vodjo v zavodu Nazaj na konja, ki skupaj izvajata delavnice s konji za gradnjo močnejših ekipnih odnosov, veščin vodenja in obvladovanja stresa.

Konji so v čredi izjemno povezani in usklajeni. Ko ena žival zazna nevarnost ali spremembo okolja, se celotna čreda hitro odzove, da bi zaščitila svojo varnost. Ta skupinska usklajenost pomeni, da je prilagodljivost močno odvisna od tega, kako usklajena in povezana je čreda. Vse to se lepo preslikava tudi v poslovni svet: uspešna podjetja so tista, ki razvijajo močne, povezane ekipe, pripravljene na hitro prilagajanje spremembam. 

Metka, z vašega stališča pedagoginje in sociologinje, kako konji pomagajo udeležencem povezati se čustvi in razvijati samospoznanje med delavnicami? Lahko delite primer, kjer je to pripeljalo do preboja pri posamezniku ali ekipi?

Konji budno spremljajo okolico, še posebej gibanje in vstopanje v njihov življenjski prostor. Pri tem uporabljajo instinkte, ki so jih razvijali skozi milijone let tesne medsebojne čredne povezanosti. So pravi mojstri prepoznavanja neverbalne komunikacije drugih živih bitij, tudi ljudi. V trenutku nas »preberejo«. Začutijo naše namere, našo samozavest, pa tudi morebitne pomisleke in strahove ter našo notranjo energijo. Vselej se odzovejo zelo pristno, saj naših dejanj ne analizirajo racionalno in nas ne ocenjujejo, temveč preprosto reagirajo na energijo, ki jo nosimo.

Konj nam nemudoma in zelo iskreno pokaže tisto, kar nam ljudje običajno zamolčijo.

Ko s konji vzpostavimo vez in se sprostimo, se nam odpre čudovit, varen prostor za izražanje čustev brez strahu pred kritiko, obsojanjem ali nerazumevanjem. Pod takšnimi pogoji lahko ljudje ozavestimo svoja notranja stanja in se globlje povežemo s svojimi občutki. Ob konju mnogi ljudje doživijo močne čustvene preboje, saj se pogosto sprostijo prav zatirana čustva. Pogosto se zgodi, da šele ob konju zaznavamo napetosti v lastnem telesu, ki so povezane z zatrtimi čustvi, kot so strah, jeza ali žalost. Solze, smeh ali globok občutek umirjenosti so pogosti odzivi, ki kažejo na globlje povezovanje s seboj in nezavedno predelovanje lastnih vzorcev v odnosih. Tako prihaja do spontanih uvidov in spoznanj o lastnem vedenju.

Željka Modrej

Na primer: če dvomimo vase in se negotovo sprašujemo, ali bomo kos nekemu izzivu, bo konj to zaznal, se »skril« in umikal, dokler mu ne ponudimo pravega pristopa. Na naših delavnicah se je odvilo že nešteto situacij z najrazličnejšimi spoznanji. Zelo pogosto opažamo, da se vodstvena ekipa podjetja sooča s pomanjkanjem zaupanja in neusklajeno komunikacijo, kar povzroča konflikte in posledično upad produktivnosti.

Na delavnici so morali konja voditi brez fizičnega stika, a so sprva neuspešno tekmovali za nadzor, zaradi česar jih konj ni upošteval. Ko so se začeli med seboj poslušati, uskladili svojo energijo in jasno določili vloge, je konj spontano sledil skupini. To jim je dalo močan »aha« trenutek, saj so spoznali, da morajo tudi v podjetju delovati bolj povezano in premišljeno. Po delavnici so izboljšali strukturo sestankov, okrepili medsebojno zaupanje in učinkoviteje razdelili vodstvene vloge.

Željka, specializirani ste za organizacijsko kulturo in njeno transformacijo. Kako povezujete lekcije, pridobljene z opazovanjem dinamike črede konj, s poslovnim okoljem? Kako to pomaga ekipam bolje razumeti njihovo notranjo dinamiko in izboljšati odnose?

Konji so izjemni učitelji poslovnih veščin. Dinamika črede konj temelji na zaupanju, jasni komunikaciji in prilagodljivosti. Vodja v čredi s svojo prisotnostjo in doslednostjo ustvarja občutek varnosti, medtem ko vsi člani, ne glede na starost ali vlogo, prispevajo k dobremu delovanju skupine. Da bi konji v čredi preživeli, držijo skupaj. Vse to pa je ključno tudi za uspešne poslovne ekipe.

Konji sledijo vodjem, ki so jasni, dosledni, zanesljivi in avtentični. Če oseba omahuje, se pretvarja ali ni v stiku s svojimi notranjimi stanji, konj ne bo sledil.

Konji nas učijo pomena prisotnosti, neverbalne komunikacije, reševanja konfliktov, prilagodljivosti na spremembe in psihološke varnosti, kar omogoča usklajeno delovanje črede. Komunicirajo predvsem prek govorice telesa in energije ter se instinktivno odzivajo na subtilne signale, ki jih pogosto sami niti ne zaznavamo. Zaradi te občutljivosti so odlična zrcala naših notranjih stanj, saj nudijo takojšnjo povratno informacijo o tem, kako naša čustva in vedenja vplivajo na druge. Te lekcije zelo pomagajo vodjem in ekipam bolje razumeti svojo notranjo dinamiko, spodbujati vključevanje ter učinkoviteje sodelovati, kar bistveno vpliva na kulturo podjetja.

Voditeljstvo je ključen del vaših delavnic. Kako konji razkrivajo avtentične vodstvene lastnosti pri udeležencih? Katere so najpogostejše zmote o voditeljstvu, ki jih vaše delavnice obravnavajo? Kako konji razkrivajo avtentične vodstvene lastnosti pri udeležencih?

Konji sledijo vodjem, ki so jasni, dosledni, zanesljivi in avtentični. Njihova naravna odzivnost takoj pokaže, ali udeleženec vzpostavlja zaupanje in spoštovanje ali deluje prisiljeno in neiskreno. Ker konji ne razumejo zapletenih ali nejasnih sporočil, udeleženci spoznajo, kako pomembni sta jasna komunikacija in skladnost med besedami ter neverbalnimi znaki. Konji hitro prepoznajo prisotnost in samozavest udeleženca – če oseba omahuje, se pretvarja ali ni v stiku s svojimi notranjimi stanji, konj ne bo sledil. 

Želite izkusiti moč učenja s konji? Delavnico Konji – učitelji odnosov, voditeljstva in umirjanja izvajamo po meri glede na potrebe vaše ekipe. Več informacij boste našli na spletni strani www.planetgv.si, lahko pa nam tudi pišete na izobrazevanje@planetgv.si.

Prav tako učijo, da učinkovito vodenje temelji na mirni avtoriteti in vplivu, ne na sili ali dominaciji. Ključno je, da vodja deluje v dobro celotne skupine, usmerja ekipo k skupnim ciljem in hkrati skrbi za medsebojno povezanost ter dobrobit vseh. Konji s svojo neposredno povratno informacijo razkrivajo skrite vodstvene pomanjkljivosti in poudarjajo pomen avtentičnosti, zaupanja ter usklajenosti v timu.

Zmote o voditeljstvu, ki jih obravnavajo naše delavnice:

  1. NAJPOMEMBNEJE JE, DA DOSEŽEMO CILJ.
    Vodje, ki se osredotočajo izključno na doseganje ciljev, pogosto zanemarijo odnose, kar vodi v izgorelost zaposlenih in nizko pripadnost ekipi. Vodje, ki se osredotočajo zgolj na odnose, pa pogosto izgubijo fokus na rezultate in ustvarijo pomanjkanje strukture. Če bi v čredi vodilni konj moral izbirati med ciljem (npr. iskanjem hrane) in odnosi (skrbjo za povezanost črede), bi v čredi hitro nastala zmeda zaradi izgube občutka varnosti. Posledično bi se začeli pojavljati konflikti, konji bi begali sem in tja ter širili nemir, kar bi na koncu vsem članom črede preprečilo spokojno uživanje v soncu in hranjenju s senom.
  2. VODENJE BREZ PRISILE IN DOMINANCE NI UČINKOVITO.
    Vodje, ki uporabljajo prisilo in nadzor, sicer morda kratkoročno ohranjajo red, vendar dolgoročno povzročajo nizko stopnjo zaupanja, motivacije, fleksibilnosti in kreativnosti v ekipi, saj zaposleni delujejo iz strahu in ne iz pripadnosti. Če bi v čredi vodilni konj uporabljal avtoritaren in dominanten pristop, bi to povzročilo izgubo zaupanja med konji, kar bi vodilo v nemir in pomanjkanje usklajenega odziva na nevarnosti. Čreda bi postala ranljivejša, saj konji vodji ne bi zaupali in mu v ključnih trenutkih ne bi sledili, temveč bi prisluhnili svojemu nagonu in pobegnili »na varno«.
  3. NEODLOČNOST NI NIČ TAKŠNEGA.
    Vodje, ki ne sprejemajo odločitev ali pri tem omahujejo, povzročajo zmedo in negotovost v ekipi, kar vodi v zamude pri projektih, pomanjkanje napredka in izgubo zaupanja v vodjo. Če bi v čredi vodilni konj omahoval ali bil neodločen, bi čreda zamudila pomemben trenutek za premik ali odziv na nevarnost, zaradi česar bi se izpostavila večjim tveganjem in ogrozila svojo varnost.
  4. VODJI SE NI TREBA UKVARJATI Z OSEBNO RASTJO.
    Vodje, ki niso v stiku s svojimi čustvi in notranjim stanjem, pogosto delujejo impulzivno ali neiskreno, kar vodi v izgubo avtoritete in nelagodje v ekipi, saj zaposleni občutijo pomanjkanje varnosti in zaupanja. Če bi v čredi vodilni konj izgubil stik s svojimi notranjimi stanji, bi prenašal nemir na čredo, kar bi povzročilo nervozo in zmanjšalo sposobnost črede za učinkovito sodelovanje ter hitro odzivanje na nevarnosti.
  5. POMEMBEN VODJA SME VLADATI IZ SVOJEGA SLONOKOŠČENEGA STOLPA V 50. NADSTROPJU STOLPNICE.
    Vodje, ki so fizično ali čustveno oddaljeni od svojih ekip, izgubijo stik z realnostjo, kar vodi v neučinkovite odločitve in občutek zapostavljenosti pri zaposlenih, ki zato izgubijo motivacijo in pripadnost organizaciji. Če bi se v čredi vodilni konj ves čas odmikal od preostale črede, bi ta izgubila občutek varnosti in usmerjenosti, kar bi povzročilo kaos, zmedo in povečalo ranljivost črede za plenilce.

Omenjate, da so konji izjemno občutljivi na neverbalne znake. Kako ta vidik izboljšuje komunikacijo in sodelovanje v timu med delavnico?

Konj nam nemudoma in zelo iskreno pokaže tisto, kar nam ljudje običajno zamolčijo. Njegova sposobnost zaznavanja naših čustvenih stanj, kot so strah, negotovost ali prekomerna želja po nadzoru, je resnično izjemna. Če v timu ena oseba deluje napeto ali pod stresom, bo to takoj zaznal tudi konj, ki bo reagiral z umikom. Konj se namreč v situacijah, ko zazna neskladje med namero in telesnim jezikom, počuti ogroženega. To občutljivost udeleženci doživijo kot takojšnjo povratno informacijo o tem, kako njihova notranja stanja vplivajo na dinamiko skupine.

Metka Demšar Goljevšček

Povratne informacije ekip so zelo pozitivne. Člani spoznajo, kako pomembno je, da tim ne temelji zgolj na doseganju ciljev, temveč tudi na medsebojni povezanosti, komunikaciji in usklajenosti.

V praktičnih primerih, ko so člani tima preveč osredotočeni na izpolnjevanje nalog in zanemarijo potrebo po povezovanju, konj pogosto zazna odsotnost povezave med posamezniki. V takšnih situacijah običajno začne bežati ali se, na primer, umakne oviri, ki bi jo moral preseči.

Če želimo prilagodljivost v ekipi, moramo najprej zgraditi povezanost, zaupanje in jasno komunikacijo – enako kot v čredi konj, kjer se vsi člani usklajeno odzivajo na spremembe v okolju.

Eden izmed pogostih primerov, ki se pojavljajo na delavnicah s konji, je, da udeleženci poskušajo konja »prisiliti« v sodelovanje, ne da bi pred tem vzpostavili zaupanje. Konj bo na to reagiral z umikom ali blokado, kar udeležencem pomaga razumeti, da mora biti komunikacija usmerjena v povezovanje in zaupanje, ne pa v prevlado ali prisilo. Takšna izkušnja udeležencem omogoči, da se naučijo, kako pomembno je ravnovesje med odločenostjo in spoštovanjem osebnih meja drugih, kar je ključno za učinkovito timsko delo.

Zelo dragoceno spoznanje je, da se pri interakciji s konjem ne moremo skriti za besedami – štejejo naša dejanja in čustva. To povečuje zavedanje o pomenu avtentičnosti in iskrenosti v komunikaciji.

V današnjem hitrem poslovnem svetu sta stres in izgorelost resna izziva. Kako interakcija s konji spodbuja čuječnost in zmanjševanje stresa?

Konji že s svojo prisotnostjo blagodejno vplivajo na počutje ljudi, saj imajo naravno umirjeno in prizemljeno energijo, ki se lahko prenese na posameznike v njihovi bližini. Preživljanje časa z njimi ali opazovanje njihovega vedenja prinaša občutek miru in sprostitve, kar pomaga zmanjšati stres. Dotikanje konja, na primer božanje ali krtačenje, znižuje raven stresnega hormona kortizola in povečuje proizvodnjo hormonov, kot je oksitocin, ki so povezani z dobrim počutjem.

Poleg tega se ljudje pogosto povežejo s konji na čustveni ravni, kar zmanjšuje občutke osamljenosti in izboljšuje razpoloženje, saj je ta povezanost brezpogojna in izjemno močna. Konji nas učijo, kako umiriti telo in um, saj najbolje reagirajo na mirne in osredotočene ljudi, kar nas spodbuja k izvajanju tehnik sproščanja in dihanja. Ko dosežemo notranjo mirnost, jo konj prepozna in se pozitivno odzove, kar nas uči, kako pomembno je obvladovati stres.

Konji s svojo neposredno povratno informacijo razkrivajo skrite vodstvene pomanjkljivosti in poudarjajo pomen avtentičnosti, zaupanja ter usklajenosti v timu.

Sodelovanje s konji zahteva jasno in mirno komunikacijo, saj konj ne bo sodeloval, če bomo pod stresom. To nas spodbuja k razvoju boljših komunikacijskih veščin, ki so koristne tudi v vsakdanjem življenju. Konji nas učijo tudi zaupanja in čustvene stabilnosti – moramo se naučiti zaupati sebi in konju, kar krepi našo samozavest in sposobnost obvladovanja stresa.

Ta izkušnja ima lahko dolgoročen vpliv na udeležence. Ko se vrnejo v svoje delovno okolje, se pogosto zavedajo resničnega pomena čustvene stabilnosti in učinkovite komunikacije. To pomaga zmanjšati stres, izboljšati medosebne odnose in povečati sposobnost obvladovanja izzivov v stresnih situacijah. Mnogi, ki se naših delavnic udeležijo večkrat, poročajo, da imajo v pisarni fotografijo, ki jih spomni na dan, preživet pri nas. Že samo pogled na fotografijo travnika, kjer se pasejo konji, v njih sproži prijetne spomine, jih umiri in sprosti.

Lahko delite primere merljivih izboljšav, ki so jih podjetja dosegla po udeležbi na vaših delavnicah?

Seveda, delavnice so narejene tako, da se na začetku določijo izhodiščna pričakovanja skupine, na koncu delavnic pa vedno povzamemo najpomembnejša spoznanja posameznikov in njihove uvide, ki so jih pripravljeni deliti z nami. Vse to zapišemo v kratko poročilo o dogajanju na delavnici in gradivo pošljemo v obliki priporočil za nadaljnje delo.

V večini primerov poročajo o izboljšani dinamiki ekipe, večji prilagodljivost na spremembe, izboljšanih vodstvenih lastnostih, učinkovitejši komunikaciji ter večjemu prepoznavanju in obvladovanju stresa.

Mnoga podjetja se soočajo z odporom do sprememb. Kako lahko delavnice s konji pomagajo ekipam postati bolj prilagodljive in odprte za nove ideje?

Če želimo prilagodljivost v ekipi, moramo najprej zgraditi povezanost, zaupanje in jasno komunikacijo. Konji s svojo naravno odzivnostjo in delovanjem v čredi to odlično ponazarjajo, saj so se nemudoma sposobni uskladiti in odreagirati na spremembe v okolju. Prav to jim omogoča varnost in stabilnost. Podobno se morajo tudi podjetja prilagoditi spremembam, ne da bi pri tem ogrozila svojo stabilnost, kar zahteva kohezivne in povezane ekipe, ki delujejo usklajeno.

Udeleženci delavnic pogosto doživijo »aha trenutke«, ko se zavedo, da so njihovi odzivi v interakciji s konji zelo podobni vsakodnevnim odzivom v poslovnem in osebnem življenju.

Vodja v čredi konj ne deluje z močjo, temveč z avtoriteto, zaupanjem in zgledom, kar omogoča skupini, da ostane mirna in prilagodljiva tudi v negotovih situacijah. Konji nas učijo, da so spremembe naravni del življenja in jih je treba sprejemati kot priložnost za rast. Če podjetja razvijajo kulturo zaupanja v proces, fleksibilnost in skupinsko stabilnost, jim to omogoča večjo odpornost in uspešno obvladovanje izzivov.

Kadroviki pogosto iščejo inovativne načine za krepitev timske povezanosti in razvoj zaposlenih. Kaj menite, da delavnice s konji prinesejo podjetjem, kar druge metode ne morejo?

Željka: Ko sem delala kot kadrovnica, sem tudi sama iskala inovativne načine za povezovanje tima. Ker sem že od majhnih nog ljubiteljica konj, sem razmišljala, kako konje pripeljati v poslovno okolje. Tako je prišla tudi ideja o takih delavnicah in veseli me, da so tudi drugi kadrovski strokovnjaki po delavnicah prišli do podobnih ugotovitev – konji so res posebni učitelji.

Kako pa lahko HR strokovnjaki zagotovijo, da učenje in spoznanja, pridobljena med delavnicami s konji, ostanejo prisotna v vsakodnevnem delovanju njihovih timov? 

Udeleženci se učijo skozi neposredno interakcijo s konji, kar jim zagotavlja takojšnje povratne informacije o njihovih dejanjih in vedenju. Situacije in izzive doživijo fizično, skozi aktivno gibanje, miselno in čustveno.

Metka Demšar Goljevšeč in Aleksander Goljevšečk, vodji zavoda Nazaj na konja. Foto: Zavod Nazaj na konja

Pri tem prihaja tudi do metaforičnega učenja – odzivi konjev na dejanja udeležencev služijo kot metafora za dinamiko na delovnem mestu, kar omogoča globlje razumevanje, ponotranjenje doživetega in posledično lažjo praktično uporabo naučenih veščin. To je dragocena notranja izkušnja, ki ostane z njimi za vedno.

Vedno znova smo priča aha trenutkom, ko se udeleženci na delavnicah začnejo zavedati, da so reakcije, s katerimi so se odzvali v interakciji s konji, zelo podobne njihovim vsakodnevnim odzivom v poslovnem in osebnem življenju.

Udeleženci prejmejo zapis najpomembnejših dogajanj in spoznanj v gradivu, ki ga lahko vedno znova uporabijo kot refleksijo za to, kar se je dogajalo in katere korake so osvojili. Zelo priporočamo, da se ekipe odločijo za nadaljevanje delavnic, kjer pridobljeno izkušnjo še poglobijo. To je še posebej pomembno v obdobjih večjih organizacijskih sprememb ali kadar podjetja želijo dolgoročno ohraniti zdrave in prisotne zaposlene.

No, želimo si, da bi bilo takšnih podjetij čim več …

Želite izkusiti moč učenja s konji? Delavnico Konji – učitelji odnosov, voditeljstva in umirjanja izvajamo po meri glede na potrebe vaše ekipe. Več informacij boste našli na spletni strani www.planetgv.si, lahko pa nam tudi pišete na izobrazevanje@planetgv.si.